Eli pelin nimi on Dystopia, joka on tiimi pohjaista capture point meininkiä. Pelissä kaksi tiimiä taistelee toisiaansa vastaan: Punks ja Corps. Näistä mapista riippuen toinen puolustaa ja toinen hyökkää. Hyökkääjät voittavat jos he saavat kaikki kohteet napattua haltuunsa ja puolustajat jos he pystyvät pidättelemään hyökkääjiä roundin loppuun asti. Yksi kierros kestää 20 min. Pelissä on myös 3 erillaista hahmoluokkaa, eli classia: Light, Medium ja Heavy. Näistä jokainen omaa omat primary aseensa. Pelin ehkä isoin erikoisuus on cyber space, jossa yleensä objectit napataan ja siellä voi myös taistella. Joissain mapeissa cyber spacessa taistelu kuuluu olennaisesti osaksi jotain kohdetta.
Pelin HUD:issa näkyy monta asiaa. Perus kestopisteet, panssari kestävyys ja ammusten määrä, mutta myös kohteiden paikat, omien pelaajien ja kranaattien (myös vastustajien, jos on IFF info implant mukana) IFF boxit (boxissa näkyy kestopisteet ja panssarin kestävyys), TAC scannatut vastustajat (näyttää vastustajien kestävyyden ja panssarin, joka näkyy myös seinien läpi) ja kartta.
Ennnen kuin astut itse peliin suosittelen pelaamaan pelin tarjoaman tutorialin läpi. Se ainakin auttoi itseäni todella paljon. Jos haluat deckkailla niin suosittelen mappejen cyber spacen tutkimista omalla tai jollain tyhjällä palvelimella ennen kuin menet publicilla deckkailemaan. Kannattaa lukea myös Guban Cyber Space opas.
Pelissä taistelu on hyvin nopeatempoista ja räjähdyksiä tapahtuu paljon. Kun osut niin kuulet osumisäänen. Joillain aseilla rekistöröityy myös päähänosumat, jotka tekevät enemmän vauriota aseesta riippuen. Nämä aseet ovat: Laser, Boltgun, Assault Rifle ja MK. Päähänosuma saa muuten pään lentämään komeassa kaaressa pois paikaltaan! Itse suosittelen kyllä rintaan ampumista ennemmin kuin kokoaikaista päähän tähtäämistä, sillä ei se päähänosuma ole niin tehokas Dystopiassa, kuin esim. Counter Strikessä. Pelissä kranaatteja kannattaa ehdottomasti käyttää. Jos haluat pysyä pelissä mukana, niin suosittelen seuraamaan omia, sillä he yleensä tietävät mitä tehdä. Joka palvelimella on yleensä Friendly Fire päällä, joten älä ammu omia!
Sitten itse hahmoluokkiin, aseisiin ja implantteihin.
Light:
Light on ketterä pikku vipeltäjä, jolla pääsee paikasta paikkaan nopeasti ja hiljaisesti. Light on käytännössä pääasiallisesti objectien nappaaja ja tiedustelija (kiitos stealthin) Light voi päästä paikkoihin joihin muut hahmoluokat eivät pääse. Ongelma lightilla on sen kestävyys, sillä esim. kaksi osumaa MK:lla voi tappaa lightin.
Melee: Katana
Katana on nopea ja tehokas melee ase. Secondary on torjunta jolla voi torjua toisten lightejen ja mediumien melee iskuja.
Sivuase: Machine Pistol
MP on hyvä viimeistely ase. Aseella on huono tarkkuus ja pieni damage, mutta on se parempi kuin ei mitään.
Pääaseet:
Shotgun: Tehokas keski- ja lyhyenkantaman ase. Secondary ampuu molemmat piiput.
Laser Rifle: Pelin sniper ase. Mitä kauemmin ampumisnappia pitää pohjassa, niin sitä enemmän damagea sillä tekee, kunnes ase ohittaa maximi damage kohtansa ja sen jälkeen laaserin teho alkaa hiipua. Ja range vaikuttaa laserin damageen: jos vastustaja on liian lähellä niin silloin damage tippuu traagisesti. Secondary on zoomi jonka tehoa voi säädellä hiiren rullalla.
Boltgun: Ampuu boltteja jotka eivät osu välittömästi kohteeseen, kuten luodit, joten asetta käyttäessä pitää arvioida vastustajan seuraava liike. Eli kuten crossbow hl2:ssa. Secondary laukaisee seinässä tai lennossa olevassa boltissa sähköshokin joka osuu lähellä oleviin kohteisiin.
Smartlocks: Akimbo pistoolit. Secondary ampuu tracer luodin (2 per lipas) jota muut luodit seuraavat. Tracerin täytyy osua vastustajaan, että luodit hakeutuvat siihen.
Kranaatti: EMP Grenade
EMP kranaatti saa ruudun ja äänet särisemään, eikä silloin voi käyttää implantteja. Pieni damage. Ajastin lähtee päälle kun painat hyökkäysnappia
Medium:
Medium on joka paikan höylä joka taittaa esim. Cyber deckin käytön ja tehokkailla aseilla ampumisen.
Melee: Katana
Toimii kuten lightin katana, mutta hitaampi ja tehokkaampi.
Sivuase: Machine Pistol
-||-
Pääaseet:
Assault Rifle: Perinteinen sarjatuliase. Tulen nopeus kasvaa mitä kauemmin nappia pitää pohjassa, samalla myös ammusten hajonta. Secondary on zoomi, jonka avulla pystyy ampumaan kolmen ammuksen sarjoja. Hyvä ase aloittelijalle.
MK Rifle: Puoliautomaatti kivääri. Toimii tähtää ja ammu menetelmällä, eli jos olet pirun tarkka, niin tämä on todella tehokas ase. Secondary on zoomi.
Grenade Launcher: Ampuu kranaatteja jotka kimpoilee seinistä ja pomppii maassa. Secondary räjäyttää kranaatin seuraavasta kosketuksesta, mutta se ei aktivoidu heti kranaatin ulos tultaessa, joten sitä ei voi käyttää lähi taistelussa juurikaan. Aseella kannattaa varoa omia sillä GL saa pahaa tuhoa aikaseksi. Silloin, kun Omenapuu ei suostu enään pelaamaan samalla serverillä, niin tietää, että on onnistunut GL:än käytössä.
Tesla Rifle: Ampuu sähköä lyhyelle kantamalle. Aseen secondary hyökkäys on paljon tehokkaampi, kuin itse primary. Secondary ampuu teslapallon, joka satuttaa sen tiellä olevia. Teslapallon tehokkuus ja matka riippuu siitä, että kauan on pitänyt secondary nappia pohjassa. Tämäkin on hyvin riskialtis ase friendly firelle.
Kranaatti: Frag Grenade
Hyvin tehokas räjähde, jonka ajastin lähtee päälle, kun painat hyökkäysnappia.
Heavy:
Heavyn pääasiallinen tarkoitus on ottaa damagea vastaan ja raivata vastustajat tieltään. Heavy on hidas, mutta kestävä ja pitää hallussaan tehokkaimmat aseet.
Heavy on todella hyvä puolustamisessa, mutta heavyn kuolema lisää tiimin spawn aikaa reilusti, joten niitä ei pidä olla liikaa.
Melee: Fist
Damageltaan kaikista tehokkain melee ase, mutta hitain. Fistiä ei voi blokata katanalla, mutta fistillä ei voi blokata.
Sivuase: Machine Pistol
-||-
Pääaseet:
Minigun: Tuhoa kaiken tiellä olevan. Järisyttävä damage, mutta kömpelö. Aseen piippu joutuu pyörimään vähän aikaa ennen kuin sillä voi ampua. Ja hyppääminen lopettaa pyörimisen. Secondary pitää aseen pyörimässä tuhlaamatta ammuksia. Tällöin minigun ei ammu, vaan on ns. ''valmiustilassa''.
Hyvä ase aloittelijalle.
Ion Cannon: KABLAM! Ampuu ionisoidun säteen, joka jättää jälkeensä sinisen viivan. Dystopian Railgunin vastine. Mitä lähempänä vastustaja on, niin sitä enemmän damagea Ion tekee. Secondary on zoomi.
Basilisk: Haulikkomainen tykki. Amppuu 3 ammusta kerrallaan. Secondary ampuu kranaattimaisen ammuksen. Dystopian Flak Cannon.
Rocket Launcher: Ampuu raketin, joka seuraa Half Lifen raketin tapaan punaista täplää. Kun sillä on kerran ammuttu, niin ase joutuu jäähtymään 14 sekunttia. Eli sillä ei voi ampua 9 sekunttiin. Aseen vaihto ei alota aseen jäähtymistä alusta. Secondary ampuu raketin jota voit itse ohjata WASD näppäimillä. Varo omia!
Kranaatti: Spider Grenade
Spider hakeutuu automaattisesti vastustajaa kohti, kun sen tiputtaa maahan. Spider Grenadea ei kannata käyttää jos ruudulla ei ole vihollisia, silloin se saattaa vanhingoittaa omia.
Implantit:
Implantit pystyy määrittämään itselleen samasta valikosta mistä valitaan tiimi, hahmoluokka ja pääase. Niillä on eri ominaisuuksia ja pelin kannalta ne on hyvin tärkeitä.
Esim. Ilman Cyber Deck implanttia ei monia kohteita saa napattua ja joitain ei voi edes puolustaa.
Head Implantit:
Cyber Deck: Cyber Deckillä pääsee Jack In Pointista cyber spaceen, eli deckkailemaan. Cyber Spacessa voi aktivoida turretteja, avata ovia ja vaikka avata pääsy ilmastointi kanavaan. Kohteilla on yleensä oma JIP jota puolustava tiimi yrittää suojella, näiden JIP:ien cyber spacessa on napattava kohde. Cyber Deckin käyttäjiä sanotaan deckkaajiksi.
Enhanched Cyber Deck: Tällä pääsee cyber spaceen, kuten perinteisellä Cyber Deckillä. Enhanchedilla on käytössään enemmän ohjelmia ja hän pystyy pelaamaan minipelin kun asentaa tai poistaa ohjelmia, joka nopeuttaa hakkerointia paljon. Minipelissä pitää painaa ohjelmissa olevia komentoja siinä järjestyksessä, missä niideen nimet tulevat esiin.
TAC Scan: Näyttää vastustajien IFF boxin, jopa seinien läpi. Tiimin kannalta hyödyllinen head implant.
SWT: Aktvoituna näet ruudullasi mistä suunnasta omat ja vastustajat pitävät ääntä. TAC scannin tapaan tämä näyttää myös seinien läpi.
Thermal Vision: Aktivoituna näet omien ja vastustajien lämpöjäljet. Tämän avulla näkee stealtherit. Mutta varo, sillä omia ja vastustajia on vaikea erottaa thermalit päällä.
IFF Info: Näyttää vastustajien healthit ja armorit.
Cortex Bomb: Kun joudut alle 25 hp niin cortex pommi aktivoituu, jolloin räjähdykseen on 3 sekunttia aikaa. Päästää kovaäänisen varoituksen, jonka vastustajatkin kuulevat. Tekee paljon vauriota, ja on 1.1 versiossa hyvin riskialtis, koska sillä voi tehdä pahaa tuhoa omiin, joten kannattaa laitta johonkin nappiin itsemurha komento (löytyy asetuksista).
Body Implantit:
Stealth: Stealth tekee sinusta juostessa melkein näkymättömän (kuten Predator) ja paikoillaan olet kokonaan näkymätön. Vain light pystyvät käyttämään. Stealtherit voi nähdä thermal visionilla.
Mediplant: Parantaa sinua ja sinun lähellä olevia omia. Syö paljon energiaa.
Coldsuit: Coldsuitin avulla sinä et näy thermal visionissa.
Leg Boosters: Leg Boostereiden avulla voit juosta kovempaa ja hyppiä korkeammalle.
Sound Suppressor: Tämä aktivoituna et päästä mitään ääntä. Tämän avulla et myöskään näy SWT:ssa. Stealth ja Sound Suppressor on hyvä yhdistelmä jos täytyy edetä huomaamattomasti.
Wired Reflexes: Nopeuttaa aseen vaihtoa ja lataamista.
SCS: Lisää energia määrää 25 yksiköllä. Hyvä mediplantin, stealthin ja cyber deckin kanssa.
Implanteista sen verran vielä, että kaikille implanteille saa bindattua asetuksista paremman näppäimen kuin F1, F2, F3...
Ihan aloittelijalle suosittelisin tälläistä kokoonpanoa:
Class: Medium
Weapon: Assault Rifle
Head Implants: TAC Scan tai Thermal Vision ja IFF Info
Body Implant: Mediplant ja Wired Reflexes
Tällä kokoonpanolla olet hyvin tehokas tappaja ja myös hyödyllinen tiimille, varsinkin jos on TAC scan mukana.
Loppuun pitää lisätä että suosittelen käymään Dystopia Finlandin sivuilla http://dysfi.ath.cx/ ja rekistöröitymään foorumeille. Olisi kiva nähdä uusia ihmisiä siellä ja rohkeasti vaan kirjoittelemaan




