TUNNUS:
SALASANA:
Kirjaudu automaattisesti sisään.
 

UUTISET
K: (1)
22.12.2011 10:03
Half-life 3?
K: (5)
31.10.2011 22:13
No More Room in Hell Beta 1 julkaistu!
K: (0)
30.7.2011 22:31
Resistance and Liberation 1.6
K: (1)
12.7.2011 20:24
Fistful of Frags 3.6
K: (4)
26.6.2011 11:37
Fortress Forever 2.42
K: (6)
2.6.2011 12:02
Synergy päivittynyt

PUOLIELÄMÄ

BANNERIT
Sponsored by Plus Verkot Oy
Coven - vampyyrit vs. slayerit HL2DM modi
11.8.2010 15:06 | Atkins | Kommentit: 13
Kuva

Pitkän tauon jälkeen Coven modi on saanut päivitystä. Versio 3.0 julkaistiin 17.7 ja patch-versio 3.1 viikko sen jälkeen.

Ai mikä ihmeen Coven?

Coven on HL1 modin Vampire Slayerin perillinen HL2-enginellä (vaatii HL2DM:n). Kyseessä on vampyyrit vastaan slayerit peli 2:lla eri pelimuodolla (CS-tyylinen 1-elämä ja Cow-modi). Vampyyrit ovat erilaisilla kyvyillä varustettuja todella vaarallisia meleetappajia. Riippuen classista vampyyrin taidot voivat olla isot loikat (leap), näkymättömyys (cloak), saastuneen veren sylkeminen mutta kaikki vampit regeneroituvat osittain itsekseen ja syömällä kuolleita slayereita pääsevät täysiin voimiinsa sekä voivat kyykyssä olleessaan muuttua lähes täysin näkymättömäksi. Vampyyrit saa lopullisesti hengiltä vain seivästämällä ne tai muutoin ne nousevat kuolleista pienen ajan jälkeen. Slayerit voivat polttaa vamppeja pyhällä vedellä tai ottaa itse lisää HP:tä näistä pulloista. Slayerien ammukset ja vesipullot ovat rajalliset ja kaikki ammuksensa tuhlannut slayeri voi vain pienellä seipään palalla puolustaa itseään.

Slayerit:
Avenger: Pumppuhaulikolla ja pistoolilla varustettu perustappaja
Hellion: Konepistoolilla, UV-"sinkotaskulamppulla" ja usealla pyhävesipullolla varustettu nopein slayeri.
Reaver: Tuplapiippuisella haulikolla varustettu hidas mutta lähietäisyydellä erittäin tappava slayeri
Deadeye: Harpuunavarsijousella ja magnumilla varustettu tappaja, joka voi harpuunan avulla kiipeillä hieman. Osaa zoomata hieman (z napista).

Vampyyrit:
Fiend: Nopein vamppi, joka voi hyppiä erittäin pitkiä matkoja tai suoraan kohti slayeita, vieden heiltä samalla HP:ta. Hyppy + lyönti saattaa jopa tappaa slayerin kerta laakista jos osuu hyvin. 60 HP:tä alussa ja uudelleensyntyessä ja regeneroitumis HP on 30.
Gore: Ehkä ylivoimasin täysin näkymättömäksi muuttuva vamppi, joka on näkyvänä erittäin hidas ja helppo kohde mutta voi vain tässä muodossa lyödä slayreita. Näkymättömyys kestää kerrallaan vain maks. 5-10 sek jonkä jälkeen Gore on todella haavoittuvainen ja sen pitää piiloutua vikkelään. Tämä vamppi ei voi loikkia. 120HP:tä alussa ja uudelleensyntyessä ja regeneroitumis HP on 80.
Bloodbank: 90HP:tä, joka regeneroituu täysin. Tämä vamppi voi sylkeä slayreita osittain sokeuttavaa ja haavoittuvaa verta, jota saa lisää ruokailemalla slayrien ruumiilla. Osaa loikkia mutta ei voi loikka-tappaa kuten Fiend. Hyvä support hahmo ja luotimagneetti täyden regeneroitumiskyvyn takia.

Modin skinit/soundit yms. ovat vielä osittain suoraan HL2:sta eli peli ei ulkoasultaan ole kaikkein hiotuin mutta pelimekaniikka on mitä addiktiivisin ja helppo oppia. Tällä hetkellä slayerit ovat kaikki suoraan combine-sotilaiden näköisiä ja kuuloisia kun taas vampit ovat eri hahmoja HL2:sta pienillä muutoksilla.

Moddb-sivu: http://www.moddb.com/mods/coven
Kotisivu: http://www.covenmod.com/
Foorumi: http://covenmod.proboards.com/
Ohjekirja: http://www.covenmod.com/manual.pdf

Lataus: http://www.moddb.com/mods/coven/downloads
Kommentit
11.8.2010 17:18 | MHHV
Ohhoh.. mä jo ehdin luuleen että koko vs:source modi jäi haaveeks, pitääkin laittaa heti latauksee. Toivottavasti ei oo hirveen buginen. [-o<
MHHV
11.8.2010 18:30 | JuQu
Noni, noni.. Tuliha se uutinen sieltä. :D

Ittellä toi peli kaatuu heti startupissa, joten jäänyt covenit vähän vähemmälle. Toivottavasti kuitenki joskus ratkaisu löytyy.
JuQu
11.8.2010 18:38 | MHHV
Mulla lähti peli päälle ongelmitta, mutta onhan tuohon tosiaan tullut tuo päivitys. Grafiikat näyttivät hyvältä ainakin jos vertailukohtana on vampireslayer. Samoin pelaajalla liikkuminen tuntui toimivan, ei nykimistä tai muutakaan bugaamista, nyt vain tarvittaisiin servereitä niitä kun oli tasan 0.
MHHV
11.8.2010 19:21 | Atkins
3 servua näyttää olevan 24/7 päällä.
USA:n servu on tuota lehmä-peliä ja EU servut on peruspeliä, joista toisessa on alltalk päällä :(

Ps. Juqu juu taisin lupailla, että kunhan muistan ja ehdin niin väsään jonkun uutisen asiasta :D
12.8.2010 02:46 | Karko
Tunnen pari developeria tuosta. Vaikutti vielä hieman arveluttavalta aikoinaan kun modi oli alkuvaiheessa. Nykyään näyttäisi saaneen hieman enemmän päivitystä ja tavaraa ulos.
Karko
13.8.2010 01:47 | Gurumasa
Tulihan tuota kokeiltua kun uusin versio tuli ulos. Hivenen tahtoo ottaa pesäeroa VS:stä, mutta ihan mukaviltahan noi idikset vaikuttivat. Lehmä-pelimuotoa pitäisi vielä muiden pelaajien kanssa kokeilla. Toivottavasti porukalla riittää intoa viimeistelyyn asti ja lisää vapaaehtoisia löytyisi avustamaan.
Gurumasa
24.8.2010 15:29 | Atkins
HLFiN Coven servussa on jotain vialla. Siihen ei saa yhteyttä.

Ps. Asentakaa siihen joku mahdollisuus äänestää Alltalk on/off. 2-3:lla pelaajalla alltalk on vielä mukavaa mutta 4--> se alkaa olemaan vaiva kun kaikki puhuu samaan aikaan ja vampit näkee siitä puheikonista vaikka ne olisi muuten näkymättömiä.

Kyseinen äänestys taitaa olla vakiona Sourcemod:ssa mutta pitää lisätä pari riviä tekstiä admin_overrides.cfg:een jotta kuka tahansa voi käynnistää äänestyksen.

Overrides
{
"sm_votealltalk" ""
}
24.8.2010 16:12 | MHHV
CuentaCuentos kirjoitti:HLFiN Coven servussa on jotain vialla. Siihen ei saa yhteyttä.

Ps. Asentakaa siihen joku mahdollisuus äänestää Alltalk on/off. 2-3:lla pelaajalla alltalk on vielä mukavaa mutta 4--> se alkaa olemaan vaiva kun kaikki puhuu samaan aikaan ja vampit näkee siitä puheikonista vaikka ne olisi muuten näkymättömiä.

Kyseinen äänestys taitaa olla vakiona Sourcemod:ssa mutta pitää lisätä pari riviä tekstiä admin_overrides.cfg:een jotta kuka tahansa voi käynnistää äänestyksen.

Overrides
{
"sm_votealltalk" ""
}


Juu toi alltalk vois olla ihan hyvä, ainakin noin toteutettuna. Servulla on nyt se vikana että siellä pyörii vanha versio Covenin linux buildista. Pitäisi saada se uusin buildi Covenin deveiltä, mutta taitavat olla kaikki jossain kesälomilla kun ei kukaan vastaa foorumeillakaan.
MHHV
2.9.2010 17:40 | Rono
Tarkoituksella laitoin sen ainoan saatavilla olevan ja uusimman linux buildin pyörimään, että kehittäjät näkisivät sille olevan kannattajia. Jospa tämä innostaisi heitä rakentelmaan myös uudempaan versioon linux buildin.
Rono
3.9.2010 14:17 | Atkins
Tuntuu olevan aika poissa olevia nuo Devit. Eivät edes omalla foorumillaan pahemmin poikkea.

Toinen vastaava modi on muuten tekeillä:
http://www.moddb.com/mods/return-to-church
3.9.2010 19:09 | JuQu
tuo return of curch on ollut muuten tekeillä muuten jo todella kauan.. muistaakseni huomasin tuon modin ennempää mitä itse covenin. :-k

No ei covenista voi kuin laittaa paremmaksi, jos saa modin edes käyntiin. :D
JuQu
31.1.2011 17:03 | Atkins
Ko. modi on ollut kuollut jo ties montako kuukautta ja tulee henkiin vasta kunnes devit porttaavat sen Source 2007 enginelle ja tähän varmaan menee vielä kuukausi tolkulla koska ko. devit tuntuu olevan aika välinpitämättömiä.
1.2.2011 00:12 | Rono
Covenilla oli jo hyvää pohjaa. Harmillista, että tekijätiimissä ei ole saanut aikaiseksi mitään uutta nähtävää ja testailtavaa. Ei se taida olla modien rakentaminen kovin helppoa.
Rono
18898
Kirjoita kommentti:

Anna nimesi ja vaihtuva tarkistuskoodi oikeasta yläkulmasta kommentoidaksesi tätä uutista.
Nimi:
Tarkistuskoodi:
Kirjautumalla sisään, sinun ei tarvitse antaa kommentoidessa tarkistuskoodia.